ДИДАКТИЧНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ВИХОВАННЯ УЧНІВ ЗАСОБАМИ ХУДОЖНЬОГО СЛОВА В ОСВІТНІХ УСТАНОВАХ ЗАХІДНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ДІАСПОРИ
DOI:
https://doi.org/10.25128/2415-3605.17.2.23Ключові слова:
виховання, дидактичний потенціал, читанка, українська література, художнє слово, навчанняАнотація
Проаналізовано дидактичний потенціал виховання учнів в освітніх установах діаспори засобами художнього слова. Акцентовано на функції української літератури, яка сприяє формуванню розвиненої особистості, її підготовці до свідомої та активної трудової діяльності. З’ясовано, що, занурюючись в систему художнього світу, учень навчається із життя головних позитивних персонажів, як треба жити в суспільстві і принести йому найбільшу користь, адже підручники і посібники з рідної літератури, читанки в діаспорі створюють основу для вивчення дітьми поведінки свідомості. Доведено, що потужний морально-виховний і художньо-естетичний потенціал української словесності реалізується в підручниках західного українського зарубіжжя з метою етнокультурного збагачення школярів і насамперед формування національної свідомості українських дітей та активного вибору її цінностей. Встановлено, що дидактичний потенціал виховання учнів засобами художнього слова уможливлює прищепити любов до рідної мови, України і цим сповільнює процес асиміляції в іноземному середовищі.Посилання
Vіra Vovk – pochesnii doktor UVU [Vira Vovk – Honourable Doctor of Ukrainian Free University]. Hlіborob: іnformatyvnii biuleten Ukrainskoho Tovarystva Brazylii, 2012, № 450, р. 7.
Deiko M. Voloshky: Chytanka dlia druhoho roku navchannia z movnymy ta gramatychymy vpravamy i ukraіnsko-anglіiskym slovnykom [Cornflowers: Second Grade Reader with the Vocabulary, Grammar Exercises and Ukrainian-English Vocabulary]. London: Vyd-vo Spіlki ukraіnskih uchitelіv і vihovnykіv u V. Britanіі, 1967, р. 146.
Dіty rodyny. S. and T. Hevrinіv zustrіchaiut Yaremu Svіtlichnogo [Children of the Family of S. and T. Hevryn Meet Yarema Svitlychnyi]. Yunak, 1979, сh. 2, p. 8.
Іstorіia ukrainskoi shkoly і pedagogіky: Hrestomatіia [History of Ukrainian School and Pedagogy], Kyiv: Znannya, 2005, 767 p.
Kuhar R. Іvanna Savitska – vihovnytsia molodі [Ivanna Savytska – Educator of Young People]. Nashe zhyttya, 2000, ch. 10, pp. 3–4.
Movnі zapovіdі ta pravila chitannia vіd Іvana Ogіenka [Language Commandments and Reading Rules Made by Ivan Ohiyenko]. Available at: http://www.classwork.in.ua/?p=718.
Osvіtologіia: hrestomatіia [Science of Education], Kyiv: VP «Edelveis», 2013, 728 p.
Ponomariova N. Shkіlna rada: Soiuzіvka 2015 [School Council: Union 2015]. Available at: http:// www.ridnashkola.org/.
Rusova S. Dydaktyka [Didactics]. Praga: Vyd-vo «Sіyach» pry Ukr. pedag. іnstytutі іm. M. Dragomanova, 1925, 190 p.
Senyk N. Ukraіnska mova v ukraіnskіi rodynі [Ukrainian Language in Ukrainian Family]. Nashe zhittya, 1983, № 3, p. 2–3.
Suhomlinska O. Formuvannia duhovnostі osobystostі na osnovі hrystyianskykh moralnykh tsіnnostei [Development of Personal Moral Values on the Basis of Christian Moral Values]. Dyrektor shkoly, 2003, № 1 (24), p. 4–6.
Suhomlinskyi V. Sto porad uchytelevі [Hundred Advices to a Teacher]. Kyiv: Radіanska shkola, 1988, 304 p.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 Tetyana Rybak
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).