РИТОРИЧНІ АСПЕКТИ ВИВЧЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В ЗАГАЛЬНООСВІТНІЙ ШКОЛІ
DOI:
https://doi.org/10.25128/2415-3605.18.1.18Ключові слова:
риторик, уроки аспектні і публічного красномовства, тренувальні вправиАнотація
Висвітлено проблему підготовки учнів загальноосвітньої школи з відповідним рівнем комунікативної компетентності, яка забезпечується системою мовних знань і багатством словникового запасу. Окреслено актуальні питання з методики опрацювання риторичних аспектів навчання української мови. Для цього розглянуто тлумачення основних риторичних термінів «красномовство», «риторика», «ораторське мистецтво». Запропоновано шляхи забезпечення учнів знаннями про техніку підготовки публічного виступу, структуру риторичного тексту, способи виголошення монологічних висловлювань (промова, доповідь), можливості участі в діалогічних і полілогічних обговореннях (дискусії, полеміці) в різних ситуаціях міжособистісного спілкування. Показано можливості забезпечення учнів фундаментальним мовно-мовленнєвим матеріалом про норми української мови, особливості діалогічного, монологічного і полілогічного мовлення, показники мовленнєвої культури, паралінгвістичні засоби мовленнєвого спілкування, про вербальні етикетні формули з культури мовлення, правила мовленнєвого етикету і культури міжособистісного спілкування. Визначено риторичні аспекти вивчення української мови: лінгвістичні, мовленнєві, етикетні, логіко-емоційної виразності. Акцентовано увагу на поступовому розвитку особистості, важливим компонентом якого є виконання системи тренувальних вправ, які класифікуються на мовні, мовно-мовленнєві, умовно-мовленнєві, власне мовленнєві, комунікативні, що виконуються на уроках вивчення нового мовного матеріалу, інтегрованого і блочного засвоєння знань, уроках і розвитку зв’язного мовлення, так званих уроках діалогування і публічного красномовства.Посилання
Palyxata E. Ya. Uroky ukrayinskoyi movy: klasyfikaciya, typy, struktura. Navchalno-metodychnyj posibnyk. [Ukrainian language lessons: classification, types, structure: Teaching manual] / E. Ya. Palykhata. – Ternopil: FOP Osadcza Yu. V., 2017. – 100 s.
Pentylyuk M. I. Metodyka navchannya ukrayinskoyi movy u tablycyakh i skhemakh: Navchalnyj posibnyk. [Methodology of teaching the Ukrainian language in the tables and schemes: Teaching manual] Vyd 2-ge, vypr. i pererob. / M. I. Pentylyuk, T. G. Okunevych. – K.: Lenvit, 2010. – 134 s.
Ukrayinska mova. 5–11 klasy: navchalni programy, metodychni rekomendaciyi shhodo organizaciyi navchalno-vykhovnogo procesu v 2016/2017 navchalnomu roci z komentaryamy providnykh fakhivciv [Ukrainian language. Grades 5-11: educational programs, methodological recommendations for the organization of the educational process in the 2016/2017 academic year with comments from leading specialists]. – Kharkiv: Ranok, 2016. – 112 s.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Eleonora Palychata
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).