НАПРЯМИ ПОДОЛАННЯ ПЕДАГОГАМИ ПЕРЕШКОД ДО ВПРОВАДЖЕННЯ НОВАЦІЙ ПІД ЧАС НАВЧАННЯ ІНОЗЕМНИХ МОВ
DOI:
https://doi.org/10.25128/2415-3605.18.1.19Ключові слова:
інновації, педагогічна діяльність, психологічні бар’єри, рефлексивно-інноваційний практикумАнотація
Викладено результати досліджень механізмів подолання бар’єрів у педагогів, які виникають в процесі інноваціної діяльності під час навчання іноземних мов. Описано різні підходи до формування та розвитку особистості педагога в умовах модернізації вищої школи, спрямовані на формування стратегій вирішення новаційних професійних завдань та одночасно забезпечення вміння узагальнювати власний досвід, визначати послідовність дій щодо змін власної особистості, тобто розвитку особистісної бар’єростійкості. Доведено, що готовність педагога до новацій можна сформувати завдяки рефлексивно-інноваційного практикуму. Значну увагу в дослідженні приділено вивченню загальних закономірностей розвитку професійних суперечностей, які виникають у напружених станах, що можуть, як позитивно, так і негативно впливати на ефективність діяльності. Розкрито основні положення рефлексивно-інноваційного практикуму, який дає змогу створити передумови для культивації механізмів самомобілізації, спрямованих на переосмислення та зміну відношення педагога до новаційної діяльності. Відзначено, що реалізація зазначеного практикуму спрямована на вирішення наступних завдань: набуття бар’єростійкої поведінки педагога; забезпечення конструктивного діалогу, а не протистояння; пристосування педагога до швидкозмінних умов; розвиток переконливої неагресивної позиції. Встановлено, що подолання інноваційних бар’єрів у повсякденній педагогічній практиці, як і в тривалій навчально-виховній діяльності можлива лише за однієї визначальної умови: переходу на суб’єкт-суб’єктну матрицю міжособистісних взаємовідносин.Посилання
VlasenkoYu.O. Psykholohichnyy analiz innovatsiynoho potentsialu osobystosti: avtoref. dys. … kand. psykhol. nauk. [Psychological analysis of the innovative potential of the individual]. Odesa. 2003. 19 p.
Horodetska N.H. Aksiolohichni aspekty podolannya innovatsiynykh baryeriv u pedahohichniy diyalnosti[ Axiological overcoming aspects of innovative barriers in pedagogical activity]. Molod i rynok. 2007, Vol. 8 (31), pp.76–79.
Horodetska N.H. Psykholohichni osoblyvosti innovatsiynoyi diyalnosti pedahoha [Psychological peculiarities of the teacher's innovative activity]. Naukovi zapysky Ternopilskoho natsionalnoho pedahohichnoho universytetu. Seriya: Pedahohika. 2007, Vol. 8, pp.199–202.
Horodetska N.H. Refleksyvno-innovatsiynyy praktykum korektsiyi baryeriv pe-dahohichnoyi diyalnosti [Reflexive and Innovative practicum on barriers сorrection in pedagogical activity]. Visnyk Kharkivskoho natsionalnoho universytetu im. V.N.Karazina: Serіа: Psykholohiya. 2008, Vol. 793(39), pp. 90–95.
Horodetska N.H. Psykholohichni osoblyvosti podolannya innovatsiynykh baryeriv u pedahohichniy diyalnosti: avtoref. dys. … kand. psykhol. nauk. [ Psychological peculiarities of overcoming of innovative barriers in pedagogical activity] Kyiv, 2009, 21 p.
Horodetska N. Horodetskyy I. Metodyko-psykholohichni zasoby udoskonalennya navchannya inozemnykh mov [Methodological and psychological improving mechanisms of foreign languagе teaching process]. Visnyk Lvivskoho NAU: Ahroinzhenerni doslidzhennya. 2011, Vol. 15, pp. 510–515.
Karpenko V. Psykholohycheskoe yzuchenye vlyyanyya sytuatsyonnыkh novovvedenyy na protsess reshenyya pedahohycheskoy zadachy: avtoref. dys. ... kand. psykhol. nauk.[ Psychological study of the influence of situational innovations on the process of pedagogical problem solving]. Kyiv, 1991. 14 p.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Natalia Horodetska, Natalia Havryshkiv, Maria Kaminska
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).