СТАНОВЛЕННЯ ПРАВОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СПЕЦІАЛЬНОЇ ОСВІТИ У США НА РАННЬОМУ ТА ПІДГОТОВЧОМУ ЕТАПАХ
DOI:
https://doi.org/10.25128/2415-3605.20.01Ключові слова:
спеціальна освіта у США, правове врегулювання спеціальної освіти, періодизація розвитку правового забезпечення спеціальної освіти, періодизація становлення правового забезпечення спеціальної освіти СШААнотація
Відзначено, що серед провідних факторів, які визначають розвиток спеціальної освіти країни, правовий є особливим, оскільки він є носієм та результатом суспільних перетворень певного історичного періоду. Визначено шість етапів розвитку правового забезпечення спеціальної освіти у США: ранній, підготовчий, революційний, еволюційно-прогресивний, реформаторський та постмодерністський. Визначено роль раннього та підготовчого етапів становлення правового забезпечення системи американської спеціальної освіти для створення необхідних передумов законодавчого забезпечення нинішньої системи спеціальної освіти у США. Детально описано особливості раннього та підготовчого етапів розвитку спеціальної освіти у США для покращення добробуту та гарантування демократичних прав та свобод особам із обмеженнями життєдіяльності, зокрема права на освіту. Вказано, що на ранньому етапі (до 1964 р.) були ухвалені перші епізодичні закони, які запроваджували невелику допомогу або програму реабілітації широкому колу людей, серед яких люди похилого віку, сліпі, діти з порушеннями психофізичного розвитку, та встановлювали окремі правила підготовки вчителів для роботи із учнями із особливими освітніми потребами. Підготовчий етап (1965–1974 рр.) був відзначений серйозними кроками до полегшення життя особам з обмеженнями життєдіяльності; серед його нововведень – заборона дискримінації на підставі психофізичних порушень, гарантія права на освіту, отримання супутніх послуг та її фінансування, обов’язкове залучення батьків до освітнього процесу їхніх дітей.Посилання
Children and Youth with Disabilities. The Conditions of Education. National Center for Education Statistics, U.S. Department of Education. Available at: https://nces.ed.gov/programs/coe/indicator_cgg.asp.
Education for All Handicapped Children Act (EAHCA). Public Law 94-142. 1975. Available at: https://files.eric.ed.gov/fulltext/ED116399.pdf.
Elementary and Secondary Education Act. Public Law 89–10. 1965. Available at: https://www2.ed.gov/about/offices/list/oii/nonpublic/eseareauth.pdf.
Eskay M., Onu V. C., Ugwuanyi L., Obiyo N. O., Udaya J. Preparing Teachers for Special Education in the United States: A Reflection. US-China Education Review, 2012, pp. 394–407. Available at: https://files.eric.ed.gov/fulltext/ED533558.pdf.
Kauffman J. M., Hallahan D. P., and Pullen P. C. Handbook of Special Education. New York: Routledge, 2011. 369 p.
Winzer M. A. The History of Special Education: From Isolation to Integration. Washington, DC: Gallaudet University Press, 2002. 442 p.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 NATALIIA NYKONENKO
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).